Kripto kraliçesinin sonu

Dünya basınında dikkat çeken dolandırıcılık hikâyesi herkesi hayrete düşürdü. Kripto Kraliçesi olarak adlandırılan dolandırıcı kadın, şimdi hem kaçak durumda hem de parasız.

Zhimin Qian’ın hayali, servetini kullanarak kendi ulusunun kraliçesi olmaktı, ancak Scotland Yard, artık hükümet ve polis arasında paylaşılabilecek olan 6,3 milyar dolar değerindeki yasa dışı Bitcoin yatırımlarına el koydu.

46 yaşındaki Qian, Eylül 2017’de Karayip ülkesi Saint Kitts ve Nevis tarafından verilen, 26 yaşındaki Yadi Zhang kimliğine sahip bir pasaportla Londra’ya geldi. Yadi Zhang, ‘Kripto Kraliçesi’nin daha önce kullandığı Rose, Emma gibi sahte isimlerden biriydi.

TAPINAK İNŞA EDİP, DALAI LAMA İLE GÖRÜŞECEKTİ

Qian, yetkililer sahibi olduğu Blue Sky olarak bilinen Tianjin Lantian Gerui Elektronik Teknoloji Şirketi’ni araştırmaya başlayınca, Çin’den kaçıp Birleşik Krallık’a gelmişti. Soruşturmada, 128 bin yatırımcıdan 7 milyar pound toplayan şirketin dev bir saadet zinciri dolandırıcılığı olduğunu ortaya çıkınca, ‘Southwark Kraliyet Mahkemesi’nde Qian’ın tüm parayla birlikte ortadan kaybolduğu söylendi.

Zhimin Qian, servetini Liberland’ın kraliçesi olmak ve dokunulmazlık kazanmak için kullanmayı amaçlıyordu

Evine yapılan bir baskın sırasında dedektifler, 2015 yılında kendisini egemen bir devlet ilan eden, Tuna nehrinin batı yakasında, Hırvatistan ile Sırbistan arasında üç mil karelik bir alanda yer alan Liberland’a yatırım yapma planlarını detaylandıran günlüklerini buldu.

Qian, kendisine diplomatik bir pasaport ve yargıdan muafiyet hakkı vereceğine inandığı Liberland’ın kraliçesi olmayı amaçlıyordu. Kendisine bir dizi kraliyet mücevheri satın almak için 5 milyon pound tutarında bir bütçe ayrıldı. Vizyonu arasında bir havaalanı ve dünyanın en büyük Budist tapınağını inşa etmek ve Dalai Lama’yı kendisini reenkarnasyonlu bir tanrıça olarak ilan etmeye ikna etmek vardı.

GİZLİ BİR HAYAT YAŞAMIŞ

Qian’ın Birleşik Krallık’ta ise oldukça gizli bir yaşamı vardı. Kendisine, Londra’nın güneydoğusundaki Abbey Wood’da bir Çin paket servis restoranında çalışan Jian Wen yardımcı oldu. Kadınlar birlikte Londra’nın kuzeybatısındaki Hampstead’de ayda 17.300 pound kira ödedikleri altı yatak odalı bir eve taşındılar.

Polisin iki kez baskın düzenlediği ve milyarlarca dolarlık kripto para biriminin sırlarını barındıran dizüstü bilgisayarlara ve cep telefonlarına el koyduğu Hampstead’deki ev.

İkili, ellerindeki parayı Bitcoin’e dönüştürerek dünyayı dolaştı. Wen oğlunu özel bir okula göndermeye başladı. Kadınlar, Londra’nın kuzeybatısındaki Belsize Park’ta 23,5 milyon pound değerinde sekiz yatak odalı bir malikâne ve Londra’nın kuzeyindeki Totteridge’de 12,5 milyon pound değerinde bir malikâne satın almaya çalıştı. Bu esnada da Wen, bir mülk satın almak için paranın kaynağını kanıtlamaya çalışırken, Mishcon de Reya’daki bir avukat alarma geçti.

Ağustos 2018’de polis Hampstead’deki mülke baskın düzenlediğinde Wen, son derece hasta görünen ve yatan Qian’ın bakıcısı olduğunu iddia etti. Dedektifler dizüstü bilgisayarlara, cep telefonlarına, hafıza kartlarına ve kodlar içeren kağıtlara el koydu.

KRİPTO PARA BİRİMİNDE BİR SERVETE SAHİP

Temmuz 2021’de Scotland Yard, 180 milyon pound tutarında rekor bir kripto para birimine el koyulduğunu duyurdu. Komiser Yardımcısı Graham McNulty şunları söyledi: “Suç dünyasında nakit para hâlâ hakim olsa da dijital platformlar geliştikçe, organize suçluların kirli paralarını aklamak için kripto para birimini kullandığını giderek daha fazla görüyoruz.”

Dedektifler, Hampstead’deki evde bulunan bilgisayarlar ve şifreleri çözmeye devam ederken çok daha fazla dijital para birimi keşfettiler. Araştırmalarıyla St John’s Wood’daki bir güvenlik kasası merkezine kadar ulaştılar ve burada yeni bilgilere ulaştılar.

Wen’in aynı tesise yaptığı ziyaretlerden sonra neredeyse 300 milyon pound değerinde Bitcoin içeren cüzdanların bulunduğu iki dizüstü bilgisayara ulaştılar.

42 yaşındaki Wen, Qian’ın hizmetçisi olarak işe alındığını ve patronunun bitcoin madenciliği yaparak ve uluslararası bir mücevher ve antika firmasını yöneterek meşru bir servet kazandığına inandığını söyledi. Wen duruşmada, “Nerede olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Yakındık, ama şimdi geriye dönüp baktığımda çok kötü kullanılmışım” dedi.

PEKİ QIAN ŞİMDİ NEREDE?

Qian’ın İngiltere’den ayrıldığına dair bir kanıt yok ancak polisin ele geçirdiği bilgiler onun Uzak Doğu’da bir yerde olabileceğini gösteriyor. Savcılar, suç gelirleri kanunu uyarınca geride bıraktığı Bitcoin’e el konulmasını isteyecek. Çinli yetkililer de şu ana kadar dolandırılan yatırımcıların parasını geri almak için herhangi bir adım atmadı. Kimsenin suça konu varlıklar üzerinde hak sahibi olmadığı durumlarda, söz konusu malın yarısı ‘İçişleri Bakanlığı’na, geri kalanı ise polise gidiyor.

Başsavcı Andrew Penhale şunları söyledi: “Birleşik Krallık’taki en yüksek kripto para biriminin ele geçirildiği bu dava, dolandırıcıların elde edebileceği suç gelirlerinin boyutunu gösteriyor. Asıl dolandırıcı hâlâ kaçak olsa da Metropolitan Polisi ve CPS, suç gelirlerini aklamak için çalışan Jian Wen’e karşı kara para aklama mahkumiyetini başarıyla sağladı.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x