Rivian R2 530 km menzil ve uygun fiyatıyla geliyor!

530 km gibi etkileyici bir menzil sunan ve 47.000 dolarlık başlangıç fiyatıyla dikkat çeken bu model, sürdürülebilir ulaşımın geleceğinde önemli bir rol oynamaya aday. Rivian’ın bu yeni elektrikli aracı, hem çevre dostu hem de teknolojik açıdan zengin özellikleriyle piyasaya sürülmeye hazır görünüyor. Aracın ülkemize gelmesi beklenmiyor.

Rivian R2’nin özellikleri bu hafta Perşembe günkü tanıtım öncesinde sızdırıldı. “İnternet dedektifleri” tarafından bulunan ve Electrek’e ipucu olarak verilen özellikler, elektrikli aracın tanıtım web sitesinin kaynak kodunda gizliydi (kısa bir süre için web denetleyicisi kullanarak herkes tarafından görülebilir durumdaydı). Kod, R2’nin 2026 yılında piyasaya sürüldüğünde 530 km menzile ve 47.000 dolarlık başlangıç fiyatına sahip olacağını öneriyor.

R2’nin sıfırdan altmışa üç saniyede hızlanma süresine sahip olduğu iddia ediliyor, ancak bu özelliğin sadece en üst modelde olacağını beklemek daha mantıklı olabilir. Kod, kompakt SUV’yi beş kişilik ve 115.6 inç tekerlek bazıyla listeliyor. Diğer detaylar arasında 185.6 inç uzunluk, 75 inç genişlik (aynalarla birlikte 84.4 inç) ve 66.9 inç yükseklik bulunuyor.

Rivian R2 530 km menzil ve uygun fiyatıyla geliyor!

Kodda, aracın NACS şarj portuna sahip olacağı belirtiliyor ancak CCS istasyonlarında da şarj edilebileceği ekleniyor. Sızıntı ayrıca, güçlendirilmiş arka cam ve “aracın arka aksesuar portlarına takılan” bir bisiklet montaj aparatını listeliyor. (Hiçbir alete gerek olmadığı belirtiliyor.) Bisiklet montaj aparatının R2’nin ön bagajında (frunk) kullanılmadığı zamanlarda saklanabileceği iddia ediliyor. “Araçlarımızı, depolama alanını maksimize edecek şekilde tasarlıyoruz,” diye okuyor kaynak kodundan alınan pazarlama metni. “Geniş ön bagaj, hafta sonu ekipmanlarından haftalık alışverişe kadar büyük eşyaları saklamak için bolca yer sunuyor.” Kaynak kodundan alınan diğer detaylar arasında maksimum yerden yükseklik 9.8 inç, tekerlek ve lastik çapı 32 inç, yaklaşma açısı 25 derece ve ayrılma açısı 27 derece bulunuyor.

Rivian, geçen ay 7 Mart’ta R2’yi resmi olarak tanıtacağını doğruladı. Şirketin CEO’su RJ Scaringe daha önce aracın R1’den daha küçük ve daha ucuz olacağını söylemişti. 47.000 dolarlık başlangıç fiyatı (kodda başka yerlerde 47.500 dolar olarak da listelenmiş), CFO Claire McDonough’un daha önce vaat ettiği 40.000 ila 60.000 dolar aralığına tam olarak oturuyor.

Ne yazık ki, Perşembe günkü lansman etkinliği öncesinde Rivian’da daha fazla işten çıkarmaların yaşandığı haberleri geldi. Crain’s Chicago Business’ın Quartz üzerinden ilk olarak bildirdiği üzere, elektrikli araç üreticisi Illinois, Normal’deki fabrikasında “yaklaşık 100” çalışanını işten çıkardı. Bu, fabrikanın toplam iş gücünün yaklaşık yüzde birine denk geliyor. Bu kesintiler, Rivian’ın Şubat ayında duyurduğu ve iş gücünün yüzde onunu çıkardığını söylediği kesintilerin ardından geldi (veya belki de bunların bir parçası).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x